Главная » 2012 » Декабрь » 5 » «Անժելան շարքային անբարոյական է, նա ոչինչ է այս գործի մեջ» (ՎԻԴԵՈ)
20:56
«Անժելան շարքային անբարոյական է, նա ոչինչ է այս գործի մեջ» (ՎԻԴԵՈ)
Դերասանուհի Անժելա Սարգսյանի «տղամարդու»` Կարեն Արայանի փաստաբան Կիմա Սարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ չեն լռելու, անմեղության կանխավարկածն ամբողջության խախտվել է:
Կարեն Արայանը ուներ նախկինում չմարված դատվածություն՝ ազատազրկում 6 տարի 3 ամիս ժամկետով, ընդհանուր առմամբ, պատիժ է նշանակվել 3 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկում և 300 հազար դրամ տուգանք:
Կիմա Սարյանի խոսքով, այս ընթացքում նրա մեղքն ապացուցված չհամարվեց. «Համաձայն չենք դատական ակտի հետ, մենք պայքարելու ենք մինչև վերջ, ես` որպես պաշտպան, գտնում եմ, որ պետք է պայքարել մինչև վերջ»,-ասաց նա:
Կարեն Արայանի մայրը` Մարինա Արայանը, իր խոսքում նշեց, որ նման վճիռն անսպասելի էր, նրա խոսքով` սա այն գործն է, որ պետք է հիմնվեր կոնկրետ ապացույցների վրա:
«Ինձ թվում է` առաջին հերթին պետք է զննվեր համակարգիչը, Կարենի համակարգիչը զննվել է, որևէ պոռնոնկար չի գտնվել, Անժելայի համակարգիչը չի զննվել, չգիտեմ՝ ինչու, երևի հարմար չի եղել։ Մի՞թե դժվար էր այսքան զարգացած տեխնիկայի դարում ապացուցել, և 11 ամիս դատավարություն վարեցին»,- ասաց վրդոված մայրը` ավելացնելով, որ սա բառիս բուն իմաստով կապիկություն էր, վեց ամիս վկային չէին կարողանում բերման ենթարկել, հետո եկել և ասել է, որ մի անգամ գերեզմանում նկարահանման ժամանակ վեճ է եղել:
«Ի վերջո, այսօր ինչ-որ մեկը հանգիստ քնած է, որովհետև իր հետույքը ծածկվեց: Սա ինչ-որ մի չինովնիկ է։ Անժելան շարքային անբարոյական է, նա ոչինչ է այս գործի մեջ, ինչ-որ մեկը ծածկեց իր հետույքը, կորավ, քանի որ չինովնիկ է, նա զանգել է իր կոլեգային, ասել՝ «ապե, խայտառակ կլինեմ, մի բան արեք, որ սսկվի»,- ավելացրեց Կարենի մայրը:
Նրա խոսքով` վեր են կենում, հայտարարում` ընտանեկան գաղտնիք տարածող, բայց ո՞ր փորձաքննությունն է ապացուցել, որ նկարում Ղազարն է, ոչ մի փաստ չկա գործի մեջ: «Բավական է՝ Կարենը արձակի վերնաշապիկը, և բոլորին պարզ կդառնա՝ ով է նկարի վրա: Բայց իրենք էդպես են ուզում, էդպես ա պետք»,- ասաց նա:
Մայրը կասկածում է, որ լուսանկարում հենց այդ չինովնիկն է:
«Մենք ունենք ընդամենը 36 թերթից բաղկացած դատավճիռ։ Ի վերջո, դատավորը հիմնվել է նախկին ցուցմունքների վրա։ Շատ վկարներ ասում են, որ քննիչը ստիպել է, ահաբեկել, ասել է, որ կտանի վեցերորդ վարչություն, ոսկորներն աղալ կտա, բայց ոչ մի փաստ դատավորը հաշվի չի առել: Սա խայտառակ վճիռ է»,- հավելեց նա:
Նա ասաց, որ կբողոքարկի բոլոր դատարաններում, ընդհուպ Եվրադատարան կդիմի, կպայքարի անգամ Կարենի ազատումից հետո, քանի որ գիտի՝ երկար գործընթաց է սպասվում իրեն:
Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Ամալյանն էլ հավելեց, որ թերի կատարված քննություն է, չի կատարվել կոմպլեքսային փորձաքննություն, հակառակ դեպքում կարելի է ցանկացած մարդու անվան տակ մի տասը նկար հրապարակել, և կեղծ ցուցմունքերով ստեղծել իրավիճակ, որ այդ մարդը մեղավոր է, երբ նա որևէ պոռնոգրաֆիկ նկարների տարածման հետ կապ չունի: Ըստ նրա` պետք է պարզել` ովքեր են նկարների մարդիկ: Ալ. Ամալյանն էլ այն կարծիքին է, որ, միանշանակ է, վճիռը պետք է բողոքարկվի:
«Ես ներքուստ համոզված եմ, որ դատավորը իր հոգուն հակառակ վճիռ է կայացրել, ուղղակի անճար են, դատավորը բոլորից լավ գիտի, որ Կարենն անմեղ է, բայց հաստատ Անժելան չէր վախեցնի դատավորին»,- ասաց Կարենի մայրը:
Փաստաբանը նաև նշեց, որ վկաները, ովքեր ներկայացել են դատարան, և իրենք համոզված են եղել, որ «Կյանքի խոսք»-ից են, չեն ասել այդ մասին, սակայն յուրաքանչյուր վկայի դիրքորոշումը եղել է դեմ գործի նման ելքին: